Smtpl

Dávejte si pozor na žárovky!

Kdo si kdy nově pronajal nový byt, ví, o čem mluvíme. Někteří majitelé se moc nezajímají o to, jestli je v bytě vše vyměněno nebo ne. Některým by dokonce mohl před nosem unikat plyn, ale ani to s nimi nehne. Potom, až se člověk naštve a začne hrozit s policí, tak se něco začne dít. U světel to není tak hrozné, pokud se náhodou stane, že nejde ani jedno, tak vždycky jde žárovka vyměnit. A právě to bychom měli mimo jiné zkontrolovat, protože jestli máme práci či studium, kde budeme dlouhé hodiny večer trávit sklonění nad stolem, měli bychom být správně „oslněni“. A tím správně myslíme správnými žárovkami. Spousta bytů totiž má ještě i dnes zastaralé žárovky, které žerou celých šedesát wattů! To je dnes nepředstavitelné číslo, protože i ty „ne-nešetrnější“ žárovky nyní mají max. čtyřicet a už i to je moc.
dvě lampy.jpg

LED nebo normální?

Kdo si myslí, že LED je snad něco špatného, měl by si přečíst pár článků na internetu. A hlavně by se měl zamyslet nad spotřebou. Ano, občas je třeba svítit, ale světlo jako světlo a dnešní LED žárovky jsou možná i lepší než ty klasické. Hlavně je nutné dívat se na spotřebu. Oproti šedesáti wattům za hodinu je nějakých patnáct skoro jako osvobození. A čím více světel, tím více to oceníte. Když se totiž podíváte na některé místnosti v bytech, jsou až neekonomicky špatně osvětleny a světel je v sériovém zapojení někdy až moc. Například pokud je místnost ze všech stran ohraničená, klasický pokoj, osvětlena hned osmi žárovkami, je tady něco v pořádku.
samostatná žárovka.jpg
S klidem můžete čtyři vyhodit z okna, protože bohatě bude stačit polovina. A když si vezmete, že tam kdysi bylo osm žárovek se spotřebou šedesáti wattů, můžete si hned propočítat, kolik ty předchozí stálo jenom osvětlit místnost za měsíc, když si vezmeme, že valná většina lidí klidně nechá svítit i přes den. To se pak jinak počítají energie, když tyhle přebytečnosti vyměníte.