Smtpl

Husákovy děti postaru

Česká ekonomika by se namísto zbytečného rozhazování v době ekonomického růstu měla spíše soustředit na ty nejhorší časy, jakože ty přijdou. Není to ani tak recese, která udeří pracující, ta bude samozřejmě také špatná, ale ty největší změny nás teprve čekají, neboť ty největší baby boomové generace začínají pomalu stárnout a přeskakují do věku důchodového.
modré otazníky
Dnešní padesátníci a šedesátníci již přestávají pomalu pracovat a začínají se starat o své důchody. Je to zasloužený věk, kdy by měl člověk odpočívat, dělat to, co ho baví, třeba si i znova přivydělávat jako student, možná i založit nějaké to podnikání. Ale to všechno může padnout do prachu minulosti a zmařených snů, pokud se nezačne Česká republika připravovat na věk důchodců. Nejsilnější generace, jak již bylo napsáno výše, stárnou a my na to nejsme připraveni. Veřejné finance se rozhazují jen tak zbůhdarma do éteru, aby si strany koupily co nejvíce voličů, zatímco je až kritický nedostatek domovů a hospiců, což tato vláda ráda opomíjí, byť se chlácholí, kolik toho dělá pro důchodce. Stovka za měsíc opravdu nezachrání to, že spousta lidí se ocitne v tíživé situaci a stát jim nebude moci, jak pomoct.
cesta v lese

Největší vlna teprve přijde

Sic vláda zvedá, kde může, nastane chvíle, kdy se bude muset začít splácet dluh, který pomalu roste a to nás udeří právě ve chvíli, kdy nastane recese. Do odeznívající recese, která poškodí značně českou ekonomiku ještě udeří několik tisíců lidí, kteří budou chtít jít do důchodu. A co jim stát řekne? Ať si ještě pár let počkají, že na jejich důchody nejsou peníze? Nebo jim dá na výběr – Ano, pojďte do důchodu, ale jen za polovinu toho, co byste normálně dostali před pěti lety, protože státní pokladna prostě nemá peníze na víc. A nejhorší na tom bude, že sice dnes se všichni z populárního hnutí chlácholí jak dřou a makají, tak potom všichni dají ode všeho ruce pryč a najednou se nebude moci přijít na to, kdo vlastně může za tyhle problémy.
světlý kabát
 
Česká ekonomika právě prožívá svá nejlepší léta, platy rostou a lidé si dovolují více utrácet – ale je to právě dnes, kdybychom měli vždycky myslet na zadní kolečka.