Smtpl

Když se vám porouchá v autě klimatizace


Pamatujete se ještě na staré Škodovky „stopětky a stodvacítky“, nebo ještě starší „embéčka“ či „stovky a stodesítky“? V té době sériová výroba vozidel nepočítala s tím, že by pro řidiče a spolujezdce nabízela dostatečný komfort v podobě klimatizace. Doba se však mění a spolu s ní i nároky na cestování.

náhradní díly do auta

Jízda v automobilu bez klimatizace na dlouhé vzdálenosti v letním období je doslova o zdraví, anebo dokonce o život. Cestovat vozem za tropických veder je příjemné snad jen ve chvíli, kdy máte otevřená okénka při jízdě na dálnici, a kdy vás nic nenutí zastavit. Tehdy probíhá chlazení pokožky těla pomocí vháněného vzduchu do vnitřku vozidla, a v tu chvíli si můžete říct: „K čertu s klimatizací, vždyť já ji vůbec nepotřebuju!“

Jakmile se však na dálnici vytvoří kolona, protože se někde opravuje jízdní pruh, a kolona je dlouhá víc, jak deset kilometrů, začnete si uvědomovat, že by přece jen bylo žádoucí tu klimatizaci ve voze mít. Představte si, že nemůžete nikam uhnout, musíte stát třeba půl hodiny na rozpáleném asfaltu, venku již teplota překročila 38 stupňů Celsia ve stínu, a navíc vám do střechy vašeho auta praží slunce, aniž by na nebi byl jediný mráček. Děsná představa, že?

otevřený prostor v motoru vozu

Kdo má v autě funkční klimatizaci, využívá ji tak, že uvádí do provozu uzavřený chladicí okruh s chladicím médiem, obvykle plynem freonem. Celý systém chlazení vzduchu ve voze je poměrně složitý proces, kde do hry vstupují kompresor, kondenzátor, vysoušeč, expanzní ventil a výparník. Když se porouchá některý z těchto komponentů, klimatizace přestává plnit svou funkci a v tuto chvíli je žádoucí vadný díl vyměnit.

Náhradní díly do automobilových klimatizací jsou však dostupné v některých specializovaných e-shopech, například klimakompresor pro Volkswagen Golf nebo Volkswagen Passat B6 s katalogovým číslem 1K0820859F. U šesté řady vozů Passat, vyrobených zejména mezi roky 2005 a 2008, se totiž poměrně často pokazí některý z dílů dvouzónových automatických klimatizací Climatronix.