Smtpl

Co je zelená karta?


Je velká spousta lidí z celého světa, kteří touží po tom, začít žít v Americe. To ale není tak úplně jednoduché, protože tamní imigrační politika je den ode dne přísnější. Jednou z možností je získání „identifikační karty legálního obyvatele USA, který nemá americkou státní příslušnost“, známější pod zkráceným názvem Zelená karta.

veteran-1807121_960_720

K získání takové Zelené karty vám postačí dvě věci. Tou první je samozřejmě o ni zažádat na oficiálních stránkách Loterie, které je zdarma, tou druhou je veliká dávka štěstí. Ministerstvo zahraničí Spojených států totiž každoročně vylosuje z lidí, kteří splní podmínky pro přijetí, pouhých 50 000 lidí, kterým poté vyhoví. Přihlášky přijímá koncem roku a zúčastnit se jí mohou takřka všichni cizinci. Statistické informace ale poukazují na velmi malé procento, že bude zrovna vaše přihláška vylosována. Co se týče obyvatel Evropy uvádí se dokonce mizivé 1-2 procenta.

Výše bylo také uvedeno, že vyplnění přihlášky je zcela zdarma. Pokud ale zabrousíte na jinou, než je právě ta oficiální stránka pro podávání přihlášek, často se setkáte se vstupním poplatkem. Tím si takoví podnikatelé kompenzují vyšší vynaložení úsilí na získání povolení, často se ale jedná o trik, který se zpravidla nezúročí.

flag-2141861_960_720

Důležitým pravidlem při podávání této přihlášky je pak také to, že jedna osoba smí podat pouze jednu přihlášku ročně. Pokud jich podáte více, jste z Loterie vyloučeni. Pokud se na váš podvod přijde zpětně, o kartu přijdete a budete z Ameriky vypovězeni. Zdvojnásobit šance může rodina – pokud zažádá manžel i manželka a jeden z nich uspěje, druhý (i s dětmi do 21 let) získává právo víza automaticky s ním.

Pokud se vám ale poštěstí a Zelenou kartu získáte, automaticky se stáváte oprávněným dlouhodobě pobývat na území Spojených států, pracovat zde, studovat, využívat zdravotnické služby, v případě nutnosti pak také sociální pomoc (ta přichází až po roce stráveném na území USA) či možnost bezvízově cestovat do zemí, s nimiž mají Američané k tomuto uzavřeny smlouvy. Prakticky tak získáváte téměř všechna práva jako rodilý Američan, typickou výjimkou je pak právo jít k volbám nebo být zvolen.