Smtpl

Co se vám může stát, když si budete stavět betonový plot sami


Vylámete si zuby na výkopových pracích – jednou z podstatných výhod betonových plotů je snížení nároků na výkopové práce. Doslova to znamená, že není nutné hloubit výkop po celé délce parcely, ale pouze pro sloupky ve dvoumetrových roztečích. Jenže každý sloupek musí být zabudován do hloubky alespoň 80 cm, a pokud se tu setkáte s problematickou zeminou, například s navážkou, balvany či jílem, budete mít toho všeho doslova plné zuby. Zvlášť, pokud je těch sloupků v řadě třeba padesát, bude to nekonečné hloubení a fyzická dřina.

betonový plot

Skládání materiálu – materiál na stavbu vám přiveze nákladní auto na paletách. Každá z nich má nosnost necelé dvě tuny, a podle toho také budou palety naložené. Když vám dovezou před dům dvanáct takových palet, a vy je budete muset dopravit na staveniště, například přes celou zahradu za dům, jak to provedete? Bez mechanizace asi těžko, takže bude nutné někde opatřit nakladač či vysokozdvižný vozík. To už ale máte jednodušší nechat si postavit plot na klíč, odpadnou vám zároveň starosti s výkopovými pracemi.

kamenná zeď

Manipulace s deskami – každá z desek váží téměř sto kilogramů (dle typu) a když se desky zasouvají do drážek ve sloupcích, musíte každou z nich zvednout v podstatě až nad hlavu. To by byl pořádný silový trénink i pro kulturistu, a pokud zrovna vy nejste silový sportovci a nekonkurujete Arnoldu Schwarzeneggerovi, budete tu opět potřebovat technické zázemí, nejlépe autojeřáb nebo elektrický kladkostroj s trojnožkou. Takže opět další investice navíc.

Vyměřování – necháte-li si zhotovit betonový plot od odborníků, ti se nezmýlí ve vyměření rozteče sloupků, takže mezi jejich drážky bez problémů zasunou každou z desek. Ale pokud se zmýlíte vy, anebo pokud zabetonujete sloupky křivě, anebo nebude kotevní beton dostatečně pevný, váš betonový plot v Brně bude křivý a škaredý, a možná se jej nakonec rozhodnete zbourat.