Smtpl

Jak posílit imunitu?

Na trhu je nepřeberné množství doplňků stravy a preparátů podporujících posílení imunity. Někdy se jedná pouze o „nafouknutou bublinu“ a výsledek zas až tak zázračný není.
Proto je dobré získávat vitamíny a minerály z čerstvé zeleniny a ovoce. Dříve nebyla možnost jít do obchodu a vybrat si ze tří druhů jablek, dvou druhů hroznového vína apod. Přesto se stále méně a méně přikláníme k této variantě.
čerstvý pomerančový džus

Přírodní vitamíny

Přírodní vitamíny se vyskytují ve všech syrových potravinách, ať už se jedná o maso, vejce, obiloviny nebo ovoce a zeleninu. Jsou vázány do přírodní struktury, která je chrání před oxidací, chladem nebo teplem. Tyto vitamíny se však ničí při teplotě nad 50°C .

 zelenina na utěrce

Chemické vitamíny
Jsou to umělé vitamíny, které mají za úkol nahradit přírodní vitamíny. Avšak všechny substance (látky), nelze uměle vytvořit. Vědci však přišli na to, co je v jakém vitamínu hlavní účinnou složkou a tu uměle vytvořili.
Každá nepřírodní látka, stejně jako umělé vitamíny zatěžují orgány, konkrétně játra a ledviny, které je musí pracně odbourávat. Některé syntetické látky se pak mohou v organismu usazovat.

cvičení u moře

Tipy na posílení imunity

1.       Sport a pohyb

Aktivní pohyb je jedním z nejdůležitějších bodů nejen zdravého životního stylu. Pokud bude vaše tělo v dobré zdravotní kondici, bude v kondici i imunitní systém. Nemusíte hned běžet kupovat permanentku do posilovny, stačí když začnete pravidelně chodit na procházky a místo výtahu použijete schodiště.

2.       Správné stravovací návyky

Je velmi důležité pravidelně a správně jíst. Pozornost věnujte ranní snídani, bez které určitě nevycházejte z domu. Také si chystejte dopolední svačinu, ta bývá často opomíjena, ale je stejně důležité jako oběd a večeře, které následují. Často lidé ve spěchu mají jen 2 jídla denně z toho se na večeři přejí, a to rozhodně není pro tělo dobré. Snažte se jíst pravidelně, a hlavně bez stresu.

3.       Dostatek vitamínů

Nejvíce prospívají imunitnímu systému:

·         Citrusové plody (vitamín C)

·         Ořechy, listová zelenina, luštěniny (vitamín E, D, hořčík, zinek)

·         Česnek

·         Jogurty, mléčné výrobky (pomáhají trávení)

·         Všechny druhy masa, především rybí maso

·         Obecně ovoce a zelenina

4.       Pitný režim

Zaměřit byste se měli i na pití čisté vody bez ochucení, která pomáhá k detoxikaci organismu. Můžete do pitného režimu zařadit i bylinné čaje. Denní příjem by měl být 2-3 litry.

5.       Kvalitní spánek

Nedostatek spánku tělo oslabuje, a proto můžete být více náchylní na nachlazení a rýmu. Kvalitní a vydatný spánek alespoň 8 hodin prospěje vašemu tělu i imunitnímu systému.

6.       Zbytečně nepřetápějte

Velký teplotní rozdíl v místnosti a venku je pro tělo šok. Organismus špatně snáší, pokud se z přehřáté místnosti vydáte do chladného počasí. Je dobré, aby pokojová teplota nepřesahovala 22°C. Dobré je umístit na radiátory nádoby s vodou, aby se v místnosti vzduch zvlhčoval.

 

Doufám, že vám tyto tipy pomohou k tomu, abyste si posílili imunitu a užili si zimních radovánek naplno.