Smtpl

Jaké parametry by mělo mít médium do pískové filtrace

Co víme o filtračním médiu

Do pískových filtrací v bazénech se prodává celá řada filtračních médií, tím pádem máme však obtížnější rozhodování, jakému z nich dát přednost, aby bylo efektivní, skutečně účinné a s dlouhou životností.

čistá voda

Zrnitost – rozhodujícím faktorem při výběru je zrnitost. Zrnka písku nesmí být příliš malá ani příliš velká a kdokoli nezkušený může v tomto směru naletět podvodníkům či nepříliš seriózním obchodníkům. Nakupujte výrobky pouze se zrnky o velikosti mezi 0,6 a 1,2 mm. Větší zrna nebudou filtrovat dostatečně a řada nečistot v bazénu zůstane a naopak menší zrnka budou přetěžovat čerpadlo, snižovat jeho výkon a životnost, jinými slovy čerpadlo se bude „dusit“.

voda v bazénu

Ostré hrany – písek do pískové filtrace Chlorito musí mít ostré hrany, mezi nimiž se nečistoty zachytí. Hrany se však postupem času budou vodní erozí omílat (obrušovat) a bude se snižovat filtrační výkon. Podle vytížení bazénu se musí filtrační písek zcela nahradit novým zhruba po dvou až třech letech.

Zeolit – vhodnou náhradou křemičitého písku je zeolit. Je to vulkanický minerál s velmi zvláštní pórovitou vnitřní strukturou – soustavou mikroskopických dutinek, které odchytávají nečistoty a tím pádem jsou při filtrování účinnější. Zeolit má rovněž schopnost vychytávat z vody (nebo z ovzduší) amoniak, některé těžké kovy a další toxické látky, čímž snižuje dávkování chemických přípravků pro desinfekci vody.

Kam s použitým pískem

Není to vyjetý automobilový olej, takže nemusíte řešit prekérní situaci „kam s ním“, jak o tom zpívá Ivan Mládek. Použité médium je vhodné na celou řadu dalších využití, například se hodí pro provzdušnění zeminy na zahradě, při zakládání trávníků, pro dekorativní účely, na dětská pískoviště, či jako ideální posypový materiál v zimním období, když nechcete zatěžovat životní prostředí posypovou solí nebo močovinou.