Smtpl

Zábavné učení

Co pro vás vůbec znamená nějaké vzdělání? Já si myslím, že každý člověk to má úplně jinak. Pro někoho je vzdělání naprosto zbytečné anebo takové, že to nebere moc vážně nebo je to pro někoho velmi důležité nebo dokonce nutné. A já jsem ale taková, že pro mě je vzdělání opravdu hodně důležité. Já bych si nedokázala představit život, kdybych měla špatné vzdělání a nebo, nedejbože, žádné vzdělání, kdybych neměla žádnou školu. Taky vám mohu popsat jednu situaci, kdy jeden můj kamarád má pouze základní vzdělání. Sice chápu, že byl z chudé rodiny a chtěl rychle pracovat, ale zase to není moc dobré.

Ráda se učím.

Co bude dělat dál v životě? On šel hned po základní škole pracovat na stavbu. Pracuje jako zedník a taky dělá další zednické práce a on říká, že ho to baví, za což jsme tedy ráda. Ani nevím, je z toho to vůbec uživí. Ale on mi řekl, že by rád studoval, ale nemá na to peníze. A jeho rodina je ty tak chudá, že si nemůže dovolit dát další peníze na jeho vzdělání.

Mám vyšší odbornou školu.

Abych pravdu řekla, tak mě tohle moc mrzelo. Je opravdu hodně smutné, když dítě chce studovat, ale nemůže studovat kvůli financím. Nemůže studovat kvůli tomu, že je to hodně drahé a že na to nemají peníze. I když tam se žádné školné neplatilo, tak chudák kluk by neměl na obědy anebo na jízdenky. Chtěl studovat totiž střední školu která je třicet kilometrů od jeho bydliště. Takže by musel denně jezdit autobusem. A na to by prý jeho rodina vůbec neměla finance, takže on raději šel pracovat, i když taková jeho představa o životě rozhodně nebyla. Nevím, jestli to dobré rozhodnutí, ale musíme ho všichni respektovat. A jak je pro vás například důležité vzdělání? Je vám to úplně jedno nebo si dáváte záležet na tom, abyste měli vysokou školu? A pokud máte děti, tak jak je pro vás nutné, aby dítě mělo kvalitní školu? Nutili byste ho třeba na vysokou školu?