Smtpl

Máte rádi katastrofické filmy?

Máte rádi katastrofické filmy? Nejsou děsivé samy o sobě, ale tou představou, že se vlastně cokoliv z onoho filmu může stát skutečností. Když Jules Verne napsal své vědecko-fantastické romány, ani on sám netušil, jak dobře odhadl budoucnost. Cesta kolem světa, ponorky, ale i ocelová města jsou dnes běžnou záležitostí. Autoři scénářů dnešních katastrofických či sci-fi filmů mají také velkou fantazii, ale co když se jejich filmové nápady stanou jednou realitou?

katastrofa

Viděli jste filmy o přírodních katastrofách? Potopy, tornáda, sopky, zemětřesení nebo tsunami, změny klimatu, které přinesou buď mrazivé počasí nebo zvedající se hladiny moře, ale i havárie jako přetržené přehrady, to vše nám filmaři předkládají tak realisticky, až to děsí. Mnohé z toho se totiž již stalo, nebo se v blízké budoucnosti může stát.

sci-fi

Další skupinou sci-fi filmů jsou takové, které nám zdůrazňují, že naše planeta začíná být pomalu přelidněná a jednou přijde doba, kdy nás všechny neuživí. Filmy o tom, že bude dovoleno jen jedno dítě. Jmenujme film 7 životů, kde se narodí jednovaječná sedmerčata, jejichž jména jsou podle dnů v týdnu, takže Monday, Sunday Clinicplus atd a přežít podle pravidel společnosti v budoucnosti může jen jedno. Nebo opačně. Nějaká katastrofa způsobí, že zplození dětí bude přírodní cestou nemožné. Což nezní vůbec nereálně, když se podíváme kolem sebe, kolik párů má dnes s početím problémy a vyhledává kliniky pro umělou reprodukci. A filmy s mimozemšťany? Asi by bylo bláhové se domnívat, že v celém vesmíru nebude existovat nějaká další forma inteligence, nějaký další život. Otázkou je, nakolik věřit tomu, že už jsou dávno mezi námi, nebo že naši planetu navštěvují. Do kina se chodíme pobavit a rádi se bojíme, protože víme, že je to jenom film, ale pokud se film stane někdy v budoucnu realitou, do smíchu nám nebude.