Nikdy bychom si nekoupili boty, které si nevyzkoušíme. Stejné je to i s výběrem batohu. Musí taky sedět. Pokud máme prvňáčka, nikdy nekupujeme velký batoh. Mohly bychom mu tím způsobit problémy s páteří.
Při nákupu mějme na paměti, že by batoh měl mít:
· Ergonomicky tvarovaná záda tak, aby byla zátěž batohu rovnoměrně přenášena na ramena, záda a bederní oblast.
· Polstrované, anatomicky tvarované ramenní popruhy mohou být vybaveny upínacími přezkami, které zajistí stabilitu a rozložení celkové váhy batohu. Batoh by měl být vždycky správně nasazený.
· Reflexní prvky zajišťují bezpečnost dítěte i za špatného počasí nebo za šera.
· Pevnost celého batohu by měla být samozřejmostí i při méně šetrném zacházení dětí a celková váha batohu by měla být co nejmenší, protože dítě musí v batohu nosit také knihy a sešity a další potřebné věci do vyučování.
· Pevné a vyztužené dno, které podrží i poloprázdný batoh, aby dobře stál.
· Voděodolný a zároveň omyvatelný materiál se snadnou údržbou, což je velmi praktické za deště nebo při sněžení.
· Vhodná velikost – batoh by měl dosednout do oblasti zad. Neměl by být příliš dlouhý ani příliš krátký. Jeho délka by měla začínat od ramen a končit nad křížovou kostí.
Všechny části batohu by měly být dostatečně polstrované a prodyšné. Neměly by tlačit a dítě by se nemělo pod nimi zbytečně potit. Dobrý batoh je správným předpokladem ke správnému držení zad dítěte. Nejtěžší věci by měly být kvůli vyvážení v přihrádce, která je nejblíže zádům. Batoh by neměl být přetížený, ale mělo by v něm být opravdu jen to, co dítě na ten den potřebuje. Pokud musí nosit těžké knihy, můžeme se ve škole domluvit na pořízení dalších učebnic, které zůstanou ve škole.
Nikdy nevybíráme batoh pro své dítě jen podle ceny nebo tak, aby dlouho vydržel. S příliš velkým batohem budou záda přetížená a budou se kulatit. Nošení batohu na jednom rameni nebo v ruce, které vidíme zvláště u starších dětí, způsobuje vadné držení těla.