Smtpl

Trávník nejen sekáme, ale také čistíme a provzdušňujeme

Zelený trávník dodá vaší zahradě eleganci, jelikož jeho čistá plocha zpravidla bývá krásným kontrastem pestrých záhonků a keřů. Aby vám trávník dělal opravdovou parádu, měli byste se o něj dobře starat. Takže než začnete s prvním sekáním trávy, odstraňte z trávníku všechen mech, plevel, větvičky, listy a další odumřelý rostlinný materiál.

Vertikutace je velmi důležitou součástí v péči o trávník, protože zlepšuje jeho vitalitu a kvalitu. Pokud chcete dosáhnout opravdu kvalitního trávníku, pusťte se do vertikutace raději hned.

Nejen přes zimu, ale také v průběhu vegetace se ze zbytků posekané trávy, plevele, listí a mechu na trávníku vytvoří jakási nepropustná vrstva, která může být až několik centimetrů silná. Tato vrstva způsobuje, že do půdy nepronikne voda, světlo, vzduch ani živiny až ke kořenovému systému, takže se trávník řádně nezakoření ani nemá dostatek vláhy pro svůj růst. Proto provádějte vertikutaci alespoň 2x do roka. Tu první na jaře, a tu druhou na konci léta.

Než začnete vertikutovat, posekejte trávník sekačkou na výšku asi 4 milimetrů, aby se vám vertikutace dělala snadněji.

VERTIKUTAČNÍ STROJE
Pro vertikutaci se používají speciální stroje – vertikutátory. Ty sice vypadají jako sekačky, ale na rozdíl od nich mají rotační hřídel s ostrými noži. Nože rotují a vyhrabávají plsť z trávníku a zároveň rozrušují vrchní vrstvu substrátu. Vertikutátory rozdělujeme podle typu pohonu a jeho využití.

Pohon vertikutátoru:
1.       Elektrický – tyto stroje jsou vhodné pro menší zahrady a předzahrádky, protože mají nižší výkon motoru a nižší otáčky. Je s nimi snazší manipulace, protože nejsou příliš těžké. Jejich pořizovací cena je v rozmezí od 2000 do 5000 Kč.

2.       Benzínový – Tyto stroje jsou vhodné pro větší plochy. Mají odolnou konstrukci, vyšší výkon motoru a vyšší otáčky. Jejich pořizovací cena je v rozmezí od 8000 do 15000 Kč.

Využití vertikutátoru:
1.       Hobby – ty jsou vhodné pro rodinné zahrady.
2.       Profi – ty jsou vhodné pro firmy zabývající se údržbou zahrad a sportovních hřišť.